Pátek, 29 března, 2024
magazín

G7 se zavázala odstranit nucenou práci z dodavatelských řetězců

Za hlavní zdroj obav byl označen čínský region Xinjiang.
Skupina G7 se zavázala odstranit nucenou práci z globálních dodavatelských řetězců. Uvádí se to v dokumentu, který v neděli zveřejnili USA. Za hlavní zdroj obav byl označen čínský region Xinjiang.

„USA a naši partneři z G7 jsou nadále hluboce znepokojeni používáním všech forem nucené práce v globálních dodavatelských řetězcích včetně státem nucené práce zranitelných skupin a menšin a dodavatelských řetězců v zemědělském, solárním a oděvním průmyslu,“ uvádí se v dokumentu, podle kterého obavy vyvolávají zejména dodavatelské řetězce v Sin-ťiangu.

V sobotu (12. 6.) schválili lídři G7 plán, jehož cílem je konkurovat čínské iniciativě Nové hedvábné cesty, a to vybudováním infrastruktury v chudších zemích.

Americký prezident Joe Biden a další lídři G7 doufají, že jejich plán, známý jako iniciativa Build Back Better World (B3W), pomůže do roku 2035 zredukovat částku, kterou potřebují rozvojové země na infrastrukturu a která se odhaduje na 40 bilionů USD, uvedl Bílý dům . Zatím však není jasné, jak přesně má plán fungovat ani kolik kapitálu nakonec G7 na to vyčlení.

G7 však uznala, že musí podpořit rozvoj chudších zemí, řekla v neděli na tiskové konferenci německá kancléřka Angela Merkelová, která podle vlastních slov doufá, že nová pracovní skupina bude moci představit první projekty infrastruktury v rozvojových zemích již v roce 2022.

„V zemích, které potřebují rozvoj, se počítají pouze konkrétní projekty,“ prohlásila. „Doufám, že takové projekty budeme moci představit již během následujícího summitu G7, který bude v Německu,“ dodala.

Německo totiž příští rok převezme rotující předsednictví G7 od Británie.

Nejnovější články

Další články autora